12 inspirací pro červnovou duši učitele ZUŠ:

aneb malé čtení k vaší kávě (či čaji)

3. díl

Nastavení mysli: Jak s klidnou hlavou zvládnout konec školního roku

 

Vítám vás u 3. dílu cyklu 12 inspirací pro červnovou duši učitele ZUŠ: aneb malé čtení k vaší kávě (či čaji).

Děkuji, že jste si udělali chvilku jen pro sebe! 🍵🫖

Letní akademie EFT

V prvních dvou dílech jsme se zaměřili na to, jak zvládnout únavu a znovu najít radost z tvoření. Dnes se podíváme na něco, co má obrovský vliv na všechno ostatní – naše nastavení mysli.

🌞 Asi to znáte. Dva učitelé ve stejné situaci: červen, zkoušky, hromada práce. Jeden působí klidně, možná trochu unaveně, ale s pocitem, že to zvládne. Druhý je na hraně, ve stresu, a každá drobnost ho dokáže vyvést z míry. Rozdíl často netkví v množství práce, ale v tom, jak o ní přemýšlíme a jak ji vnímáme. Naše mysl je mocný nástroj, a to, jak je nastavená, ovlivňuje nejen naši pohodu, ale i výkon a vztahy.

 

Proč je mysl někdy proti nám?

Na konci školního roku, kdy jsme pod tlakem, má naše mysl tendenci sklouzávat do určitých vzorců, které nám energii spíše berou a mohou sabotovat i ty nejlepší úmysly. Je to, jako by se v naší hlavě ozval tichý, ale neúprosný kritik:

Katastrofické scénáře: „To nemůžu stihnout!“ „Určitě se něco pokazí a udělám si ostudu před rodiči!“ „Žák to pokazí a bude to moje vina, že jsem ho nedostatečně připravil/a!“ Tyto myšlenky nás bombardují, zvyšují úzkost, a místo abychom se soustředili na řešení, paralyzují nás a berou nám chuť vůbec začít.

Perfekcionismus na druhou: Není to jen zdravá snaha o dokonalost, ale i strach z jakékoli nedokonalosti. Jsme na sebe zbytečně přísní a každý malý prohřešek – ať už reálný, nebo jen domnělý – vnímáme jako obrovské selhání. Tato neustálá kritika nás drží v napětí a brání nám prožívat radost z úspěchů.

Srovnávání se: „Ostatní to zvládají lépe.“ „Měl jsem/měla jsem udělat víc, vypadá to, že nestíhám.“ Srovnávání s ideály (často nereálnými) nebo s domnělým výkonem kolegů nám bere sebevědomí a vede k pocitům nedostatečnosti. Každý jsme přitom jiný a máme jiné tempo i podmínky.

„Všechno nebo nic“: Toto myšlení nás nutí k extrémům. Buď to bude perfektní a bezchybné, nebo nemá smysl se do toho pouštět. Takový přístup vede k prokrastinaci, zbytečnému tlaku a pocitu beznaděje, protože nic nikdy není „úplně perfektní“, a tak se vlastně ani nikdy nedostaneme do cíle.

Tyto myšlenkové pasti nás stojí obrovské množství energie a brání nám vidět červen jako zvladatelnou výzvu, nikoli jako nezastavitelnou lavinu. Důležité je si uvědomit, že to, co se děje v naší hlavě, můžeme ovlivnit.

Jak přeladit mysl: Tipy pro vnitřní klid

Naštěstí můžeme na nastavení své mysli aktivně pracovat. Je to proces, který vyžaduje trpělivost a pozornost, ale odměna v podobě vnitřního klidu je k nezaplacení.

💎 Uvědomění a pojmenování:

Prvním krokem je rozpoznat, že vás negativní myšlenky ovládají. Když si všimnete „katastrofického scénáře“, zkuste si v duchu říct: „Aha, to je jen můj mozek, který se snaží chránit, ale teď to nepotřebuji.“ Pojmenování myšlenky jí ubere sílu a pomůže vám se od ní distancovat.

Letní akademie EFT

💎 Přerámování:

Zkuste změnit úhel pohledu. Místo „Musím absolvovat dalších pět absolventských koncertů“ zkuste „Mám příležitost prožít s mými žáky jejich velké hudební milníky a oslavit s nimi jejich několikaletou píli.“ Nebo z „Dneska musím jít na další nudnou poradu“ na „Dneska mám možnost ovlivnit směřování školy / vidět se zase s kolegy.“ Hledání pozitivních aspektů i v náročných úkolech dokáže zázraky.

Letní akademie EFT

💎 Vděčnost (i za maličkosti):

I v tom nejhektičtějším (a nejhorším) dni se vždy najde něco, za co můžeme být vděční. Šálek dobré kávy, úsměv či malý dárek našeho žáka, chvilka klidu po náročném koncertu. Vděčnost je silný nástroj, který okamžitě přepíná mysl do pozitivnějšího režimu a pomáhá nám vnímat hojnost namísto nedostatku. Mimochodem, píšete si tyto věci do nějakého deníku? Když je vám nejhůř, můžete se k nim vracet a uvědomíte si tak, že jsou ve vašem životě i dobré věci.

Letní akademie EFT

💎 „Dost dobrý je dost dobrý“:

Nemusí být vše dokonalé. Naučte se přijmout, že „dost dobrý“ je v červnu naprosto dostačující. Odpusťte si drobná „selhání“ a oslavujte i malé úspěchy – ať už jde o zvládnutou klasifikaci, nebo o úspěšně zorganizovaný koncert. Přijetí nedokonalosti přináší obrovskou úlevu.

Letní akademie EFT

💎 Smích jako terapie:

Smích prostě léčí. 😆

Konec školního roku nemusí být jen o přežití, pokud se rozhodnete ovlivnit, co se děje ve vaší hlavě. Vaše nastavení mysli je jako dirigent orchestru vašeho červnového prožívání. A vy jste ten, kdo má tu taktovku v ruce a můžete tento orchestr řídit.

Nechte se vést k vnitřnímu klidu a optimismu, i když je kolem vás shon. Pamatujte, že odpočatá a pozitivně naladěná mysl je ten nejlepší základ pro váš klidný život v jakémkoli stresovém období.

 

Jaký tip na přeladění mysli vás zaujal nejvíce?

Zkoušeli jste už nějaké mentální cvičení?

Podělte se s námi v komentářích pod článkem!

 

Těším se na vás u dalšího čtení! 🌞

 

0 komentáøù

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Úvodník

1. díl

2. díl

3. díl

4. díl

5. díl

Czech Keyboard Academy

Czech Keyboard Academy

vznikla pod hlavičkou

Soukromé základní umělecké školy SOLIS s.r.o.

Žižkova tř. 1321/1, 370 01

České Budějovice

IČO: 05409462

Martina Šobová – jednatelka a ředitelka školy

www.szussolis.cz