CZECH KEYBOARD ACADEMY

5 důvodů, proč by každý učitel měl znát metodu EFT

Přemýšlíte někdy o tom, proč ještě být pedagogem? Štve vás tahle práce a nejraději byste šli dělat cokoli jiného? Rozčiluje vás tahle doba, kdy nevíte, co ještě v budoucnu přijde?

 

Pojďte si přečíst, jak vám může pomoci jednoduchá a efektivní technika ve vašem životě, a to jak v pracovním, tak i v tom osobním. A jak můžete pomoci nejen sobě, ale i své rodině nebo právě žákům.

Čvc 6, 2024

EFT není žádné ezo

Metoda EFT je založena na uvolnění energetického proudění v těle poťukáváním na určité meridiánové body. Je to spojení akupresury, akupunktury a novodobé psychologie.

Akupresura (tlak na body) a akupunktura (jehličky) se v tradiční čínské medicíně používají již několik tisíc let. Patří do skupiny tzv. alternativní medicíny nebo také celostní, která se zabývá sjednocením těla a duše. Nemoc je tady chápana jako důsledek nerovnováhy člověka.

EFT – Technika emoční svobody vám pomůže zpracovat momentální negativní emoce, ale i dlouhodobý stres z různých životních situací.

Funguje na dospělé, děti i na zvířata. A to dokonce, i když na ni nevěříte.

Letní akademie EFT

Proč by každý učitel měl znát metodu EFT?

Více energie velmi snadno a efektivně

1/ Metoda EFT je velmi jednoduchá, efektivní, a přitom rychlá technika, jak pomoct sobě nebo svým dětem či žákům.

Určitě si vzpomenete na situaci, kdy ráno vstanete a už první minuty máte pocit, že to bude zase hrozný den. Zjistili jste, že jste zaspali, takže nestíháte. Všechno vám padá z ruky a čím víc se snažíte svůj odchod z domu urychlit, tím víc okolností se přidává. Po cestě samozřejmě všude na semaforech červená, v ulici, kterou prostě musíte projet, zase zácpa. Do práce dojedete naštvaní, vystresovaní a vyčerpaní. A to máte před sebou celou výuku.

Teď si říkáte, kdy asi tak mám ještě myslet na nějaké ťukání si. Na to přece není čas.

Zaťukat si na některý z bodů však můžete i v autě. Například při čekání na vymodlenou zelenou nebo právě v té dopravní zácpě. Nemusíte ťukat celé kolečko, ale vyberete prostě jen jeden vám příjemný bod. Tím se celkově zklidníte, budete mít více energie do výuky a zvládnete den snadněji.

Letní akademie EFT

Rychlá pomoc a ještě nenápadně

2/ EFT můžete použít kdykoli a kdekoli.

Stalo se vám někdy, že vám bylo špatně v autě či jiném dopravním prostředku? Nebo v autobuse či ve vlaku musíte jet společně s lidmi, se kterými se z nějakého důvodu necítíte dobře?

I tam si můžete zaťukat. Nebudete samozřejmě ťukat celé kolečko. I když, pokud na sebe chcete upozornit všechny kolem, tak je to ideální prostředek. Ale to asi nebude to, co momentálně potřebujete.

Tedy si znovu najdete jeden váš oblíbený bod – ideálně karate bod nebo třeba bod pod klíční kostí. Na venek to bude vypadat, že jste jen nervózní a nikdo nepozná, co děláte a proč.

KARATE BOD

Ideální pro zvládání akutního i dlouhodobého stresu

3/ Pomůže v jakékoli situaci, ať je to stres, strach, konflikt s někým, jakékoli negativní pocity.

Zase jste se chytli s kolegyní? Tento týden již podruhé. Nebo vás naštval nějaký drzý žák a vy byste mu ji nejraději vlepili? Nebo vám to dlouhodobě nefunguje doma s partnerem či dětmi?

Metoda EFT je skvělý prostředek pro zvládání dlouhodobého stresu, a to i samostatně, nebo ve spojení s vizualizacemi a dechovými cvičeními. V tomto případě potřebujete více času, klidné a pohodlné místo a hodně si zapisovat. Vyřešíte si spoustu emocí a naplánujete si konkrétní kroky, jak se situací dál pracovat.

EFT ale využijete i při akutním stresu nebo když prožíváte nějaké momentální negativní emoce. Stačí si najít na 10–15 minut nějaké klidné místo a zaťukat si.

KOLEČKO BODŮ

Vhodná i pro děti jakéhokoli věku

4/ Můžete ji naučit své žáky. Třeba jako prostředek pro zvládnutí trémy nebo momentálního negativního rozpoložení.

Už vám někdy přišlo na hodinu dítě a rozplakalo se tam? Ne proto, že by neumělo na vaši hodinu, ale proto že má nějaké trápení.

Je vám jasné, že z hodiny zřejmě nic nebude a nemáte jinou možnost, než buď s ním popovídat o problému nebo zavolat rodičům, ať si pro něj přijdou a celou hodinu tak obětovat.

Většina z nás učitelů zvolí samozřejmě to, že si s dítětem popovídáme, snažíme se zjistit, co se stalo. Už v této fázi je dobré ťukat na karate bod (vy i dítě) a nechat jej povídat o jeho problému. Z mých zkušeností se během 10 minut žák uklidní, rozjasní se mu oči a hodina pokračuje v běžném režimu, jako by se nic nestalo.

Stejně tak můžete použít karate bod před koncertem či soutěží v akutní fázi. V dlouhodobém měřítku se na tyto akce můžete připravovat průběžným použitím EFT ve spojení s vizualizacemi a dýchacími cvičeními.

Letní akademie EFT

Praktická a intuitivní

5/ Nevyžaduje naprosto přesný postup. Využít můžete vše nebo třeba jen jeden bod.

Některé body z kompletního kolečka vám nedělají dobře? Jiné naopak velmi dobře? Pak používejte ty nepříjemné jen lehce, třeba jen jedno lehčí ťuknutí, nebo vůbec ne. A na ty ostatní, nebo jeden konkrétní, který zrovna potřebujete, ťukejte víc (vícekrát nebo silněji).

Ťukat můžete dokonce i oběma rukama (např. pod klíční kostí nebo pod okem apod.). Počet a síla není rozhodující. Není ani důležité, kterou rukou ťukáte.

Proč se EFT naučit kompletně?

Všechny situace popsané v předchozích důvodech ukazují, že metodu EFT nemusíte používat kompletně. Není nutné, abyste odťukali vždy kompletní kolečko bodů. Jsou situace, kdy na to není čas ani prostor.

Ale je dobré všechny body znát a znát i fráze, které k nim patří.

Proč? Protože jedině tak poznáte, které body vám dělají dobře či naopak, které body jsou vám třeba nepříjemné. A pak si můžete vybrat ty, které budete používat jen lehce při kompletní sestavě a které při akutním problému.

Jednou z nejdůležitějších věcí v životě pedagoga je se vzdělávat. A nejen ve svém oboru, ale také na sobě pracovat. Na svém myšlení, a nastavení hlavy a celkovém seberozvoji. Udržovat si životní energii a rovnováhu.

I když si mnozí myslí, jak to učitelé mají jednoduché (krátká pracovní doba, samé prázdniny atd.), my sami víme, jak strašně psychicky náročná naše práce je. A je přímo nutné předcházet syndromu vyhoření, který se léčí jen velmi obtížně.

Pracovat na sobě a se svými emocemi musíme průběžně, ne až je pozdě. Už ve chvíli, kdy pociťujeme dlouhodobý stres, únavu, jsme často nemocní a pod, je dobré najít včasnou pomoc. Může to být jakákoli terapie s psychologem či mnoho dalších možností, jak uvolnit stres a napětí.

Jednou z možných technik, jak na sobě průběžně pracovat, je právě metoda EFT.

Kde se můžete s EFT seznámit?

V České republice není mnoho terapeutů, kteří by tuto techniku využívali. Velmi často je jako doplněk k dalším druhům terapie. Přesto se situace zlepšuje a tuto techniku energetické psychologie, která ve světě zažívá obrovský boom, začíná i zde poznávat spoustu nových lidí.

Já se jí věnuji 2 roky. Za tu dobu mi přinesla velké změny v životě. Neberu si věci tolik osobně, dokážu se vypořádat daleko lépe se stresovými situacemi, vnímám věci z různých úhlů pohledu a vím co v životě chci, tedy umím říct i NE, když něco prostě dělat nechci

A protože jsem si nechtěla nechat tuto skvělou metodu jen pro sebe, otevřela jsem kurz Průvodce pedagoga vnitřním klidem. V tomto dvouměsíčním kurzu spojuji všechny prvky, které pedagog ve svém osobním i pracovním životě potřebuje a propojuji je v praxi vzájemně s metodou EFT pro příjemnější zvládnutí.

 

Udělejte krok ke změně ve svém osobním i pracovním životě a pojďte s námi do toho!

S metodou EFT totiž nic není nemožné a každá překážka se dá odstranit.

Czech Keyboard Academy

Czech Keyboard Academy

vznikla pod hlavičkou

Soukromé základní umělecké školy SOLIS s.r.o.

Žižkova tř. 1321/1, 370 01

České Budějovice

IČO: 05409462

Martina Šobová – jednatelka a ředitelka školy

www.szussolis.cz